Inspirací dále může být publikace Coaching and Learning in Schools: A Practical Guide od autorů Sarah Gornall and Mannie Burn (2013), kde v oddíle kresby nalezneme horu (v anglickém originále Mountain) a klikatou cestu (v anglickém originále Winding Road). Jde o techniky, které mohou koučovanému v jistých případech umožnit lepší vizualizaci jeho cíle a vnést do situace širší okolí. Dále při fyzickém ztvárnění cesty, např. pomocí provázku a různých předmětů symbolizujících překážky na cestě, může navodit hlubší prožitek. Na světě je mnoho cest a mnoho kopců, tak proč je nevyužít?
Technika je ve výše zmiňované knize řazena mezi diagramy či kresby, a doporučována autory v případě, kdy koučovaný užívá vizuální jazyk ve smyslu: „Neumím si to dobře představit”, či „Nevím, jak by to vypadalo”.
Jak to funguje? Kouč klienta vybídne, ať si nakreslí, horu či kopec. Následně kouč klade otázky ve smyslu:
Dále autoři navrhují, aby si klient nakreslil i postavičku sebe samotného na svahu hory, a doplnil symboly, náčrtky či slova jako vizuální připomínky věcí, které přicházejí jako odpovědi na otázky. Na počátku každého dalšího sezení je vhodné ověřit posun na ose, zde pohyb na hoře/ kopci. Během pozdějších sezení kouče s klientem je vhodné se k obrázku vrátit a ptát se ve smyslu:
Tato technika může připomínat techniku kreslení cesty životem, která také slouží k zapojení více částí mozku. Lze v ní také spatřovat obdobu škály, kde se navíc objevuje aspekt předvídání překážek. Necháte-li klienta, ať si cestu kreslí/ tvoří sám, je posilován aspekt zodpovědnosti za vlastní život.
Jak to funguje? Nakreslete, nebo nabídněte koučovanému, ať si nakreslí vinoucí se cestu do dálky mezi kopci, místy plně viditelnou a v místech mizící za kopcem. Velice zajímavá je fyzická varianta, je-li v prostoru možná, jeví-li se koučovaný jako kinestetický typ a pokud ji koučovaný vítá. Ptáme se ve smyslu:
Dodrží-li kouč správné postupy a etický kodex, mohou být vhodně použité techniky jistou „třešinkou na dortu”, tj. obohacením spolupráce a mohou odhalit aspekty, které by jinak mohly zůstat nepovšimnuty. Techniky dále umožní, aby si koučovaný ještě více uvědomil, že má život ve svých rukou, že spousta věcí se mu již povedla, a že je na cestě řešení. Představa žádoucího stavu na vrcholu hory či konci cesty má tendenci podpořit motivaci klienta svůj život měnit a tvořit něco nového. Nechť jsou koučové dobrými partnery těm, kteří chtějí změnu a jsou ochotní se na svět dívat z různých úhlů pohledu.
Zpřístupňujeme koučink i tam, kde by byl jinak finančně nedostupný.